Kurumsal     
İletişim     
Kimse Yok Mu Derneği BM Kuruluşu ECOSOC'a Üye Oldu
Yurtdışı Haberler

Kimse Yok Mu Derneği Birleşmiş Milletler (BM)'nin bir kuruluşu olan ECOSOC'a üye oldu.
 
Kimse Yok Mu Derneği Ecosoc’a üyeliğini gerçekleştirdi. Ecosoc, yani Birleşmiş Milletler “Ekonomik ve Sosyal Konseyi,” BM’nin ekonomik, sosyal ve ilgili alanlarda çalışan diğer organlarını koordine etmek için kurduğu birliğin ismi.

Uluslararası ekonomik ve sosyal meseleler için bir forum görevi gören, üye ülkelere ve BM’ye sosyal politika önerileri oluşturan Ecosoc, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1945 yılında kurulmuş. Kuruluşun belli bazı departmanları bulunuyor. Bu departmanlardan biri ECOSOC’un STK’larla ilişkilerini yürütüp STK’ların ECOSOC’a danışmanlık statüsünde akredite olmalarını sağlıyor. 1946’dan bu yana 3052 STK, genel, özel veya roster (genel veya özel grupta olmayan ama başvuruda bulunmuş olan STK’lara verilen statü) statülerinde ECOSOC tarafından akredite olmuş durumda. 
 
Üyelik Gerçekleşti

Kimse Yok Mu Derneği’nin 2008 yılı Mart ayında birliğe gönderdiği niyet mektubunun ardından aynı yılın yaz aylarında yapılan görüşmeler sonucu üyeliğe kabul süreci başladı. Derneğin Ecosoc üyeliği birliğin 2010 Temmuz asli oturumunda resmen kabul edildi. Kimse Yok Mu böylece Ecosoc’ta danışmanlık statüsü kazandı.

Ecosoc danışmanlığı neden gerekli?

ECOSOC danışmanlık statüsü, STK’ların birbirlerinden haberdar olmaları ve BM ile yakın temas halinde çalışmalarını kolaylaştırmak için gerekli. Sene boyunca ECOSOC tarafından yapılan toplantılar, seminer, sempozyum ve konferanslara katılımı sağlayan üyelik, özellikle  ekonomik ve sosyal kalkınma alanında çalışan STK’lar için yol gösterici bir yere sahip.
 
 “Uluslararası Dernek” Statüsü Almak Şart

Ecosoc’tan danışmanlık statüsü almak, resmi olarak “Uluslararası dernek” statüsü almak anlamına geliyor. Yardımlarının ciddi bir miktarını yurt dışına gönderen bir dernek olarak Kimse Yok Mu Derneği için uluslararası arenada söz sahibi olmak çok önemli. Derneğin uluslararası ilişkiler birimi BM’nin Ecosoc dışındaki alt birimleriyle de iletişim halinde.

Uluslararası Mecralarda Daha Güçlü Bir Dernek

Kimse Yok Mu Derneği önümüzdeki dönemde yurt dışı bağlantılarını kuvvetlendirip uluslar arası mecraları daha etkin kullanmayı planlıyor. Özellikle Afrika yardımları konusunda uluslar arası NGO’larla işbirliği halinde olmaya çalışan dernek, önümüzdeki yıl ülke dışındaki açılımlarını arttırmayı hedefliyor.

Kimse Yok Mu Derneği’nin Ecosoc’a kabul edildiğine dair mektup için tıklayınız

05-08-2010
Tüm haberleri görmek için tıklayınız.
Paylaş
Türkiye'den
Dünya'dan
Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği`nin resmi web sitesidir.
kimseyokmu.org.tr © 2006-2012
Tasarım ve programlama Verisay
Pencereyi Kapat
perde reklam